Na Havaj, na Havaj, bejby gúdbaj

Autor: Zdenko Fajčák | 11.3.2011 o 14:15 | Karma článku: 8,73 | Prečítané:  2183x

Môj sused má ženu z dedinky nachádzajúcej sa medzi Stropkovom a Medzilaborcami. Tá dedina sa volá Havaj a od našich Holčíkoviec je vzdialená vyše 45 km.   Susedova žena nie je príliš dobrá gazdiná. Keď robí puding, namiesto mlieka používa studenú vodu. A pri varení zeleninovej polievky sa zásadne vyhýba mrkve, hrachu, zeleru, póru... Vlastne, vyhýba sa akejkoľvek zelenine. Aj susedov brat má ženu z  Havaja.   Asi to bude nejaká naša neoficiálna družbovská obec, pretože len prednedávnom som mal s jednou Havajčankou opletačky aj ja. (no nevyznievam ako svetobežník?)

Častou témou rusnáckych ľudoviek je chudobné dievča, ktoré sa nešťastne zaľúbi. Iným, obzvlášť obľúbeným motívom, je alkohol. Moja exotická láska bola stelesnením  rusnáckej ľudovky.

 

Napriek pomerne veľkej vzdialenosti, ktorá nás od seba delila, sme spolu strávili pomerne dosť času, či už sa jednalo o čas v krčme našej, alebo tej havajskej. Priznám sa, že u nás doma mám povesť vydedinca. O to radšej som trávil chvíle v Havaji, hoci tam bola vždy preukrutná zima. Ale to by predsa nebol žiaden rusnácky raj, však?

 

DSC01219.JPG

 

V Havaji sa naozaj veľa pije. To, že sa Slovensku tak dobre darí v medzinárodných alkoholických súťažiach, je zásluha východniarov, hlavne Rusnákov.

 

Tamojší chlapi tam buď pracujú v zahraničí, makajú ako kone v „lise" alebo škrabú zemiaky v kuchyniach slovenských väzníc. Nezamestnanosť sa tu natrvalo usadila ešte pred Veľkou hospodárskou krízou minulého storočia. Ako spieval Milan Lasica: Skrátka raj, naozaj, naozaj.

 

Ešteže sa medzi nami nachádzalo mesto Stropkov. Je to síce totálna diera, ale nie nadarmo ho tunajší feťáci volajú Malá Praha. Dá sa tu zohnať všeličo. Stačí poznať kamoša, ktorý pozná kamoša, ktorý pozná kamoša, ktorý pozná... Na nete som raz na anketovú otázku „Beriete drogy?" natrafil na super odpoveď - „No a? Šak som zo Stropkova."

 

Takto posilnení sme s priateľmi vždy vyrážali k mojej vyvolenej smerom na Medzilaborce. Určite si vravíte, že to bol trochu drahý špás. Poviem vám: Bol. Spýtajte sa bankomatu v stropkovskej Slovenskej sporiteľni.

Vysmiati sme nasadli do auta, do rádia sme zasunuli usbečko a z reproduktorov na nás vybehla Zóna A. Na Havaj, na Havaj...

 

DSC00937.JPG

 

Ako každá dedina na východe našej mladej republiky, aj táto je plná exotov.

Napríklad taký starý Šanta. Celkom som sa s ním a s jeho rodinou skamarátil a tak ma pozval na oslavu narodením svojej dcéry k nim do bytu. Možno tak spravil aj kvôli mojej havajskej duši.:-)

 

Moja frajerka tam už nasávala s nimi, ja som prišiel neskôr. Bola úplne hotová z toho, že som jej priniesol ružu. Ona aj ostatní mali dosť vypité. Na stole chlebíčky, strieskaný spiaci kamarát, rezne, vodka. Ich najmladší syn nariekal, pretože chcel hrať hry na mobile a nikto mu už nechcel žiadny dať. Zachoval som sa samaritánsky a dal som mu ten svoj. Dve hodiny sa od neho ani neodtrhol. Okrem iných ľudoviek sme spievali aj rusnácku hymnu Živite ludje, na základe nemeckého manuálu sme opravovali pokazenú videokameru a domáci kolega Kume totálne na mol žiadal pána a pani domácu o ruku ich oslavujúcej dcéry. Starý Šanta dokonca ponúkol mne a mojej frajerke svoju manželskú posteľ. Na takú malú rýchlovku. So slovami „Niekedy nabudúce" som slušne odmietol. Celkom sranda, no.

 

V Havaji som si občas pripadal ako český prvorepublikový učiteľ na Podkarpatskej Rusi. O konverzácii o literatúre či histórii s tými ľuďmi nemohlo byť ani reči. Títo Rusnáci o ich národnom buditeľovi Alexandrovi Duchnovičovi nemali ani poňatia. Na jednej vedeckej konferencii som bol raz svedkom toho, ako sa dvaja veľmi starí páni s obrovskou vervou hádali o tom, či sa rusínsky dejateľ Alfonz Dobriansky osobne zúčastnil alebo nezúčastnil Slovanského zjazdu v roku meruôsmom (už aj pre toto sa ľudia hádajú). S Havajčanmi som to rozoberať nemohol.

Ale musím uznať, že sú to skvelí ľudia, ktorých som si veľmi obľúbil. A za názov svojej dediny naozaj nemôžu.

 

Apropo, moja frajerka. Vtedy nám bolo spolu veľmi fajn. Neskôr sme sa začali hádať pre hlúposti a ona sa rozpila ešte viacej. A porobila aj iné zlé veci. Celkom sranda, no.

Priznám sa, stále na ňu myslím. S Havajčankou predsa nechodíte každý deň. Občas, keď mi je za ňou a tým rusnáckym rajom smutno, pustím si Zónu A a clivo si pospevujem:

Na Havaj, na Havaj, bejby gúdbaj...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?